Успішне вирощування сільськогосподарських культур на незрошуваних землях залежить від достатнього накопичення вологи — життєздатність рослин безпосередньо пов’язана з наявністю в ґрунті води, яка накопичена між випаданням опадів.

 

Рух води по поверхні землі називається поверхневим стоком. Поверхневий стік на сільськогосподарських угіддях виникає в результаті випадення опадів і під час сходу снігу. Ділянка ріллі, на якій немає поверхневого стоку, — це так звана безстічна область. Волога покидає її тільки в ході просочування або випаровування (в тому числі й рослинами). Дослідження напрямку поверхневого стоку та виявлення безстічних областей дуже важливі, оскільки вони зазвичай сильно перезволожені, що приводить до загибелі рослин (вимочці). Інший важливий момент — виникнення на ріллі водотоків, які приводять до появи вимоїн і змиву родючого ґрунту (водна ерозія).

 

На поверхневі стоки, а отже й на врожайність серйозно впливає мікрорельєф поля, адже на різних ділянках, в залежності від уклону, здатність до накопичення вологи в ґрунті різна. Тобто від рельєфу безпосередньо залежить, як будуть засвоєні опади, що випадають: вода або вбереться в ґрунт, або стече с нахиленої поверхні, або утворить зону перезволоження.

 

Одним з головних агротехнічних заходів, що безпосередньо впливають на водний режим ґрунту, є правильний спосіб обробки сільгоспугідь, з використанням агротехнічних прийомів, які покращують водопроникність ґрунту. А важливий інструмент для вибору необхідного способу передпосівної обробки ґрунту — цифрові моделі місцевості та мапи висот. Задачу по їх складанню успішно вирішують безпілотні літальні апарати.

 

Використання БПЛА дозволяє отримати детальний ортофотоплан (в масштабах М 1:500, М 1:2000, М 1:5000) і мапи висот з роздільною здатністю від 10 см/пікс. По такій деталізованій матриці висот можливо з великою точністю здійснювати різноманітні виміри та моделювання процесів — розрахувати напрямки поверхневого стоку дощових вод, виявити безстічні області та вибрати необхідний напрямок і спосіб орання.

 

Інформація про рельєф дозволяє також прогнозувати процеси водної ерозії, розростання балок і ярів. Маючи мапу уклонів, можна спланувати агротехнічні заходи таким чином, щоб хоча б частково обмежити ерозію ґрунтів. Наприклад, вивести з сівозміни просапні культури на ділянках з великим уклоном або провести залуження проблемних ділянок.

 

Використання БПЛА дозволяє оперативно та з мінімальними витратами отримати дані про рельєф земної поверхні, посіві та ґрунти з сантиметровою роздільною здатністю та високою точністю прив’язки до місцевості. Це ефективний інструмент, який дозволяє постачати сільгоспвиробникам актуальну інформацію та забезпечити високу врожайність.

 

Відповімо на будь-які питання за телефонами:
☎️ (044) 360-12-97
☎️ (095) 773-32-86

📩 sales@skb25.com.ua